Horúčka - najčastejší príznak ochorenia u detí

06.08.2022

Teplota

Zvýšená teplota a horúčka

zvýšená teplota nie je choroba, ale komplexná reakcia organizmu, je sprievodným príznakom mnohých chorôb - u detí najčastejšie vírusových alebo bakteriálnych infekcií. Pri teplote sa zvyšujú mnohé aktivity buniek imunitného systému, tým aj celková obranyschopnosť organizmu. Zlepšuje sa prekrvenie tkanív a tým aj výživa buniek. Zároveň sa zhoršujú podmienky pre rast a rozmnožovanie patogénov.

Normálna telesná teplota sa pohybuje medzi 36 - 37 °C, fyziologicky kolíše počas dňa najnižšia je o 4-tej hodine a najvyššia o 17 - tej hodine. U dojčiat a detí sa udáva rozsah normálnej teploty obvykle od 36,6°C do 37,2°C. Od 37 do 38 °C hovoríme o zvýšenej teplote. Dieťa ju obyčajne znáša dobre a spravidla nie je ani nutné ju znižovať. Stačí zvýšený prívod tekutín, vzdušné oblečenie. Od 38 - 40°C hovoríme o horúčke. Pri teplote nad 38,5 - 39°C je zvýšená záťaž na srdce a celý obehový systém, môže dôjsť k nedostatočnému prekrveniu periférnych častí končatín. Horúčku môže sprevádzať mrzutosť, bolesť hlavy, nechutenstvo. Pri horúčke už podávame lieky. Teplota nad 41°C je nebezpečná.

Objektívny údaj o teplote získame len správnym meraním teploty teplomerom, neriadime sa len odhadom teploty odhadom - pohmatom.

Na trhu sú v súčasnosti rôzne druhy teplomerov: digitálne kontaktné, bezdotykové infračervené ako aj bezortuťové sklenené teplomery s kvapalinou (lieh alebo gálium), ktoré sa javia najspoľahlivejšie.  Najobjektívnejšie meranie teploty u dojčiat a batoliat je v konečníku, pričom sa od nameranej teploty odpočíta 0,5°C.

Pri mierne zvýšenej teplote do 38 °C nepodávame lieky na znižovanie teploty. Dieťa má byť v domácom prostredí, kde dbáme na dostatočný prívod tekutín, kľudový režim a opakovaným meraním teploty sledujeme jej vývoj.

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa medikamentózna liečba horúčky u detí začína pri teplote nad 38,5°C nameranej v podpazuší. Ak sa však dieťa cíti zle, nezáleží či má 38°C alebo 38,5°C. Nečakajte a liek mu podajte. Dieťa počas horúčky treba obliekať do ľahkého bavlneného odevu a ak sa spotí, okamžite ho treba prezliecť. V noci je vhodné prikrývať ho len ľahkou prikrývkou.

Pri horúčke podávame lieky na báze:

  • paracetamolu (Paralen, Panadol) v dávke 15 mg/kg telesnej hmotnosti a dávku, ktorú môžeme zopakovať najskôr o 6 hodín. Podávame vo forme sirupu, čapíka alebo tablety. Paracetamol sa vstrebáva do krvného obehu cez črevo, po orálnom užití je jeho koncentrácia v krvnom obehu najvyššia po pol až trištvrte hodine. To ale neznamená, že taký istý čas dosiahne účinok zníženia teploty alebo bolesti. Ten nastáva až vtedy, keď sa látka dostane z krvného obehu k neurónom v mozgu a svojim pôsobením ovplyvní centrálny nervový systém.
  • a ibuprofenu (Nurofen, Brufen, Ibalgin), ktorý podávame v dávke max. 10 mg/kg hmotnosti a dávku, ktorú môžeme zopakovať najskôr o 6 hodín. Podávame vo forme sirupu, čapíka alebo tablety. Ibuprofen má navyše protizápalový účinok.
  • Ibuprofen je kontraindikovaný u detí do 3 mesiacov.
  • Paracetamol má rýchlejší nástup účinku, ibuprofen pôsobí dlhšie.
  • Pri vysokých teplotách s krátkym poklesom, môžeme tieto účinné látky striedať s intervalom 4 hodiny. Tento postup by však mal byť výnimočný a je zároveň nevyhnutné dieťaťu podávať väčšie množstvo tekutín.
  • Deťom do 15 rokov nepodávame lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Acylpyrín, Aspirín)!

Ako ochladzovať fyzikálne:

  • Studené obklady: vhodnú tkaninu (uterák, plienka, plachta) namočte do vlažnej vody (cca 25°C), vyžmýkajte a obtočte okolo hrudníka (ruky a nohy dieťatka vynecháme). 
  • Zábal meníme každých 6-8 minút, kým teplota neklesne
  • Vlažná sprcha- skôr staršie deti
  • fyzikálne ochladzovanie je kontraindikované pri centralizácii obehu (studené končatiny, mramorovaná koža)

Ak má dieťa horúčku (už viete, čo to znamená) a

  • prijíma stravu a tekutiny (v menšej miere samozrejme oproti tomu, keď je zdravé)
  • v čase poklesu teploty pod 38°C ožije a vyzerá skoro zdravo, má energiu
  • má mokré plienky alebo močí aspoň každých 6 hodín

VYČKAJTE s návštevou lekára minimálne 48 hodín - každá choroba sa potrebuje rozvinúť. A až keď sa rozvinú príznaky môže lekár určiť príčinu horúčky.

POZOR: Pokiaľ nemá dieťa žiadne príznaky (kašeľ, bolesti hrdla, nádchu, vyrážky) je potrebné priniesť do ambulancie lekára v skúmavke nabraný stredný prúd moču (u dojčiat a batoliat naberiete moč nalepením močového sáčku, ktorý zakúpite spolu so skúmavkou v lekárni). Pred odberom moču je potrebné umyť genitál mydlom a opláchnuť vodou.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky