Ambulancia je v prevádzke Po-Pia od 7:30

RADY PACIENTOM

Rady rodičom novorodencov po prepustení z pôrodnice

Po prepustení z pôrodnice je potreba informovať ihneď telefonicky pediatra a dohodnúť sa o termíne prvého vyšetrenia. Nezabúdajte na odporúčania uvedené v prepúšťacej správe novorodenca.

  • Materské mlieko je najlepšia výživa pre Vášho novorodenca. Po príchode domov dojčite bábätko "na požiadanie", prvé týždne by mal mať novorodenec prestávku v kŕmení max. 4 hodiny, tzn. dieťa by malo byť dojčené aspoň 6-10 x za 24 hodín.
  • Plne dojčené bábätko by malo mať v priebehu celého dňa 6 - 7 plne premočených plienok. Prvé dni môže mať červeno-oranžové sfarbenie pripomínajúce krv. Ide len o zahustený moč, ktorý sa zvýšeným príjmom mlieka postupne upraví. Frekvencia stolice je rôzna, môže byť niekoľkokrát denne alebo len raz v priebehu týždňa. Konzistenciou a farbou pripomína praženicu.
  • V stravovaní dojčiacej matky nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Pri ťažkostiach s dojčením sa môžete obrátiť na certifikované laktačné poradkyne (www.institutdojcenia.sk).
  • Tzv. "ublinkávanie" alebo (gastroezofágový reflux) je v novorodeneckom veku časté, dávame pozor na správnu techniku dojčenia, dávame dieťa do zvýšenej polohy, aj po nakŕmení aspoň 30´vo zvislej polohe, aby si mohlo "odgrgnúť".
  • Koža novorodenca je prvé týždne veľmi priepustná a citlivá, za normálnych okolností nevyžaduje preventívne používanie kozmetických prípravkov. Suchú kožu je vhodné ošetriť vazelínou (napr. Infandolan) alebo pridávať olejové roztoky do kúpeľa. Môže sa objaviť tzv. novorodenecký exantém (výsyp), ide o kožnú reakciu, červené fľaky rôznej veľkosti a na rôznych miestach. Tieto postupne vymiznú, nevyžadujú špeciálne ošetrenie.
  • Medzi možné nálezy u novorodencov patrí aj zdurenie prsnej žľazy - možné u oboch pohlaví a výtok z pošvy u dievčatiek v prvých 2 týždňoch života. Sú to hormonálne reakcie, ktoré vymiznú spontánne po odbúraní hormónov z organizmu novorodenca.
  • Kúpať novorodenca aspoň raz v priebehu 2-3 dní (po prvom mesiaci života aj denne), avšak denne umývať tvár, oblasť pod krkom, ruky, genitál a zadok. Voda by mala mať teplotu tela, teda 37-38°C. Ak sú nechty dlhé, možno ich ostrihať nožnicami s "oblým koncom pre bábätká", na rukách do oblúku a na nohách rovno.
  • Pri prebaľovaní sa snažte minimalizovať používanie vlhčených obrúskov, uprednostnite umývanie pod tečúcou vodou. U dievčat nezabudnite vyčistiť oblasť medzi veľkými a malými pyskami, genitál chlapca opláchnite čistou vodou, predkožku penisu nepreťahujte. Na oblasť konečníka používajte krém určený na starostlivosť o plienkovú oblasť.
  • Pupočný pahýľ odpadne väčšinou do 10-14 dní, kým sa tak stane, ošetrujeme ho denne 3% peroxidom vodíka, po odpadnutí nechajte voľne na vzduchu sušiť. V deň odpadnutia pupočného pahýľa dieťatko nekúpte, ak to nie je nutné. Od nasledujúceho dňa pupok ošetrujte (peroxidom) do úplného zhojenia. Na pupok neaplikujte žiadne masti a zásypy. Ak je pupok alebo jeho okolie začervenané viac ako 1 deň, upovedomte o tom ošetrujúceho lekára dieťaťa, prípadne navštívte detskú pohotovostnú službu.
  • Výtok z očí môžeme ošetrovať očným roztokom (napr. Ocuflash - voľne predajný), ak pretrváva viac ako 3 dni, opäť vyhľadajte lekára.
  • Bábätká od narodenia postupne otužujeme, po prepustení z nemocnice je vhodný denný pobyt vonku, dieťa je nutné adekvátne obliecť k počasiu, Deti do 1 roku života nevystavujeme priamemu slnku. Počas zimy aj pri mínusových teplotách je vhodné kočíkovať dieťa pri dostatočnom oblečení, nezabudnúť natrieť tváričku bábätka vhodným ochranným krémom. Vyhýbajte sa miestam s veľkou koncentráciou ľudí (rodinné oslavy, obchody, iné verejné miesta).
  • Na nevyhnutný transport novorodenca používajte schválené autosedačky, nenechávajte dieťa v autosedačke bežne spať.
  • SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčaťa) - je náhle, neočakávané úmrtie v spánku dieťaťa z doposiaľ odborníkmi nezistených príčin. Najúčinnejšie možno SIDS predchádzať režimovými opatreniami:
  • bábätko by malo spať na rovnej tvrdšej podložke (bez vankúša) na chrbátiku,
  • vyhnite sa prehrievaniu a podchladzovaniu bábätka - dieťa by malo spať v izbe s primeranou teplotou, počas spánku by malo byť ľahko oblečené a nemalo by byť nadmerne zabalené
  • v okolí spiaceho dieťaťa by sa nemali nachádzať mäkké predmety ako napr. vankúše, paplón alebo plyšové hračky,
  • nikdy nenechávajte dieťa "vyplakať", metóda vyplakania preukázateľne zvyšuje u dieťaťa hladinu stresu,
  • v miestnosti, kde dieťa spí dostatočne vetrajte, nefajčite a nevpúšťajte sem domáce zvieratá.

Lekárnička:

  • odporúčame každému novorodencovi, ak nie je uvedené inak v prepúšťacej správe, podávať vitamín D v dávke- 400-1000 IU od 2. týždňa života do konca minimálne 2 rokov dieťaťa
  • vitamín K (Kanavit) sa podáva novorodencom, ktorí sú prevažne dojčení (materské mlieko obsahuje málo vitamínu K) a to 1 kvapka týždenne (ak nebol podávaný intramuskulárne do svalu na pôrodnici) do veku 12 týždňov života
  • vitamíny K aj D sú rozpustné v tukoch, preto ich treba dávať na lyžičke spolu s mliekom (nie s vodou, čajok ani nie do fľaše)
  • teplomer - rektálny
  • antipyretikum (paracetamol, ibuprofen) - liek proti teplote je vhodný podať u dieťaťa pri teplote nad 38,5° C, buď vo forme čípku alebo pri dojčatách a starších deťoch vo forme sirupu.
  • Kvapky do nosa - na báze soľných roztokov - používať v prípade upchatého nosa, novorodenec dýcha prevažne nosom.
  • Pri výtoku z očí je vhodné ošetriť očnými kvapkami (ocuflash)

V prípade nejasných otázok sa neváhajte obrátiť na svojho pediatra a telefonicky nás kontaktujte 😊

Synechie vulvy.... kedy o nich hovoríme?

Synechia vulvy

Ide o zrast protiľahlých slizníc pošvového vchodu. Nie je to vrodená chyba. Nikdy sa nevyskytuje u novorodenca, ale ani u dievčat v období pohlavného dospievania.

U malých dievčat sa diagnostikuje v čase medzi týmito obdobiami, alebo si ju v tomto období všimnú samostatní rodičia alebo lekár.

V akom veku sa synechia vyskytuje a prečo?

Synechie sa najčastejšie objavujú u dievčat vo veku 1-6 rokov. Najčastejším prípadom synechie je prípad, kedy sa vonkajšie rodidlá zlepením a neskôr zrastom protiľahlých slizníc pošvového vchodu uzatvárajú tak, že najprv prestane byť zrejmé vyústenie pošvy, neskôr aj močovej trubice a vyzerá to tak, akoby rodidlá boli zrastené úplne. Nie je to celkom tak, vpredu vždy ostáva drobný otvor.

Ako synechiu rozpoznať?

- dievčatko môže páliť alebo svrbieť vulva, bolieť bruško;

- pri prekrytí močovej rúry zrastom sa niekedy mení smer prúdu moču tak, že dievčatko močí dopredu - precikáva nočník;

- niekedy dievčatko močí s veľkým úsilím;

- za synechiou stagnuje moč, čo môže spôsobiť zápal rodidiel;

- niekedy pripomína enurézu - trvalo mokrá spodná bielizeň.

Ako synechii predísť?

- dôležitá je prevencia;

- pri kúpeli a každodennom umývaní genitálií jemne od seba oddiaľte pysky a očistite oblasť pošvového vchodu;

- rodidlá čistite vždy smerom spredu dozadu;

- detskú bielizeň a plienky (látkové) je nutné dostatočne plákať;

- dbajte na pravidelné a časté prebaľovanie.

Aká je liečba?

Odstránenie synechie sa líši podľa štádia, v ktorom bola diagnostikovaná. Vo vačšine prípadov stačí navštíviť pediatra alebo ambulanciu detského gynekológa, ktorý ľahkým ťahom sliznice od seba oddelí.

Pri silnej kožovitej synechii je potrebné zrast rozrušiť v celkovej anestézii.

Fimóza .... kedy o nej hovoríme?

Fimóza

Ide o zúženú prednú časť predkožky, že nie je možné jej pretiahnutie cez žaluď penisu. Pri úplnej fimóze siaha zúženie až po močovú rúru. Vtedy nevieme vôbec stiahnuť predkožku. Pri čiastočnej vieme aspoň čiastočne odhaliť žaluď.

Fimóza - vrodená alebo získaná ?

Fyziologická fimóza trvá u detí od 0 do 2 rokov života. Táto fimóza sa zvykne upraviť, ak rodičia dbajú na hygienu a uvoľňovanie predkožky pri kúpaní. Predkožku netreba násilne pretiahnuť, pretože by sme mohli spôsobiť mikrotrhliny, ktoré by následne spôsobili zjazvenie. Stačí predkožku len uvolniť a vyčistiť pri večernom kúpeli.
K získanej fimóze môžu viesť aj časté balanitídy - zápaly žaluďa. Zápal netreba podceniť, treba aplikovať antibakteriálnu masť a pri krémovaní aplikovať strečing, aby koža následkom zápalu nezhrubla. Vždy dbáme na šetrné zaobchádzanie s predkožkou a hlavne hygienu.

Detská fimóza je aj fyziologický jav, pretože u bábätiek nejde hneď pretiahnuť predkožka.

Ako prakticky postupovať
Postupným uvolňovaním a hygienou, kedy sa prípravkami bez mydla osprchuje prúdom teplej vody, predkožka sa takmer vždy upraví, kým dieťa vyrastie z plienok.

Ak pretrváva fimóza po 2. roku života, voľbou ostáva pomalé, nenásilné sťahovanie predkožky po kúpeli, natretím predkožky a penisu nehormonálnym krémom.

Druhou voľbou je aplikácia steroidných mastí na 6 týždňov. Predkožka sa zjemní a uvoľní. Nie sú potvrdené žiadne vedľajšie účinky lokálnej aplikácie steroidov, avšak pri určitej skupine pacientov sa po vysadení aplikácie môže predkožka vrátiť do pôvodného nežiadúceho stavu. Vtedy po konzultácii s urológom sa zvažuje iné riešenie.

V niektorých prípadoch môže ísť aj o konglutináciu, keď pretrváva zlepenie predkožky, ktorá je však dostatočne široká, je možné uvolniť zlepenie manuálne, zvyčajne sa tak deje za použitia lokálnych anestetických mastí.

Nevyhnutná je následná starostlivosť, teda aplikácia liečivých mastí a predkožku raz denne stiahnuť.


Po vyčerpaní konzervatívnych možností liečby sa u pacientov s pretrvávím fimózy zvažuje chirurgické riešenie, tzv. obriezkou.

Príkrmy a ich zavádzanie u dojčiat bolo odpublikované pre rodičov veľmi zrozumiteľne a jasne pod garanciou Slovenskej pediatrickej spoločnosti a Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti.

zvýšená teplota nie je choroba, ale komplexná reakcia organizmu, je sprievodným príznakom mnohých chorôb - u detí najčastejšie vírusových alebo bakteriálnych infekcií. Pri teplote sa zvyšujú mnohé aktivity buniek imunitného systému, tým aj celková obranyschopnosť organizmu. Zlepšuje sa prekrvenie tkanív a tým aj výživa buniek. Zároveň sa zhoršujú...

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky